Libuše Niklová (1934-1981) a její nezapomenutelné hračky

Nafukovací modrý Slon, žlutá Žirafa, červený Buvol, fialový Oslík to jsou asi nejznámější nafukovadla 70.tých let. Vytvořila je designérka Libuše Niklová. Tato výtvarnice vystudovala Uměleckoprůmyslovou školu ve Zlíně. První pracovní příležitost dostala v padesátých letech ve firmě Gumotex, kde se zaměřila na tvorbu malých gumových pískacích hraček. Ty nejstarší byly z lisované a pěnové pryže, následovaly hračky vyfukované z PVC a posléze s příchodem šedesátých let z PVC odlévané. Figurky ručně dekorovaly ženy – malérečky latexovými barvami. Připomeňme si kolekci světoznámých figurek na téma povolání: Lékař, Zdravotní sestra, Krotitel, Kosmonaut, Motocyklista., atd., kolekci pískacích zvířátek, např. Telátko, Kohoutek, Koťátko s míčem a jiné. Tyto hračky pocházející z 50.-60.tých let mají dnes už velkou sběratelskou hodnotu a mnohé jsou již nesehnatelné. (záměrně se píší s velkým písmenem, je to přesný název položky v katalogu Gumotexu)
Dále je Libuše Niklová nerozlučně spjata s firmou Fatra Napajedla, kde vytvořila nezapomenutelné harmonikové zvířátka: nejznámější asi jsou Kocour a Pes Rafan, dále Lev, Tygr, Lišák, Pardál, Osel, Koza, Beran, Krokodýl a Miminko.
U těchto zvířátek a miminka návrhářka použila docela obyčejnou trubici ze splachovací nádržky, a tak ji proměnila v ohebný trup hračky. Designérka rovněž graficky navrhla i poutavé balení hračky – ta se prodávala rozložená a děti si ji musely  sestavit.
Nemůžeme se zde nezmínit o soutěži pro kolekci hraček na Expo 1967 v Monrealu. Autorka soutěž sice vyhrála, ale nakonec do Kanady hračky neodletěly, prý proto, že málo dýchaly češstvím… Soutěžními exponáty byly tři dopravní prostředky inspirované světem Julese Vernea: ponorka Nautilus, létající koráb Albatros a létající Postrach. Byly ručně malované zlatou barvou a baleny neokázale do lepenkových tubusů. Sériové výroby se nakonec dočkal jen Albatros a Nautilus, dnes jsou sběratelsky velmi ceněné a žádané.
V muzeu Staré krásnosti si můžete na tuto neobyčejně talentovanou návrhářku vzpomenout pohledem na harmonikového Kocoura, harmonikového Psa Rafana, houpacího Kohoutka, 9,5 cm velkého panáčka Naháčka, nafukovacího fialového Oslíka, žlutou Žirafu a modrého Slona.